Na prośbę mieszkańców naszej gminy publikujemy w skrócie ogólne, najważniejsze zapisy uchwały antysmogowej dla Województwa Podkarpackiego.
Podkarpacka uchwała antysmogowa
W województwie podkarpackim obowiązuje uchwała nr LII/869/18 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 23 kwietnia 2018r.
Od 1 czerwca 2018r. nie można spalać w województwie podkarpackim:
-
węgla brunatnego,
-
mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
-
paliw o uziarnieniu poniżej 5mm i zawartości popiołu powyżej 12%,
-
biomasy o wilgotności powyżej 20%
Rodzaje instalacji, dla których wprowadza się ograniczenia w zakresie ich eksploatacji to instalacje, w których następuje spalanie paliw stałych w rozumieniu ustawy Prawo energetyczne w szczególności kocioł, kominek i piec, jeżeli:
1) dostarczają ciepło do systemu centralnego ogrzewania lub,
2) wydzielają ciepło lub,
3) wydzielają ciepło i przenoszą je do innego nośnika.
W przypadku ww. instalacji dopuszcza się wyłącznie eksploatację tych, które spełniają minimum standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Zatem wolno instalować już tylko kotły spełniające normę emisyjną 5 klasy.
Uchwała wchodząc w życie wskazała jedocześnie terminy wymiany kotłów i pieców w Województwie Podkarpackim, które zostały zakupione przed 1 czerwca 2018r., i na dzień dzisiejszy nie spełniają standardów zgodnych z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji zanieczyszczeń:
Terminy wymiany kotłów
-
do 1 stycznia 2022r. dla kotłów eksploatowanych ponad 10 lat od daty produkcji lub nieposiadających tabliczki znamionowej,
-
do 1 stycznia 2024r. dla kotłów eksploatowanych od 5 do 10 lat od daty produkcji,
-
do 1 stycznia 2026r. mieszkańcy województwa będą musieli pozbyć się kotłów eksploatowanych do 5 lat od daty produkcji ,
-
dopiero od 1 stycznia 2028r. nie będzie można użytkować kotłów spełniających wymogi emisyjne klas 3. i 4. normy PN-EN 303-5:2012.
Z całą treścią ww uchwały antysmogowej można zapoznać się na stronie internetowej www.bip.podkarpackie.pl/images/LII/869.pdf
W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia informuje, że 4 grudnia Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski zorganizował spotkanie z udziałem:
-
Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorza Cessaka;
-
Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Pawła Piotrowskiego;
-
Głównego Inspektora Sanitarnego, prof. Jarosława Pinkasa;
-
Dyrektora Narodowego Instytutu Leków, Anny Kowalczuk;
-
Wiceprezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej, Michała Byliniaka;
-
konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych, prof. Jacka Różańskiego;
-
konsultanta krajowego w dziedzinie kardiologii prof. Jarosława Kaźmierczaka;
-
konsultanta krajowego w dziedzinie endokrynologii prof. Andrzeja Lewińskiego;
-
konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, prof. Krzysztofa Strojka;
-
konsultanta krajowego w dziedzinie położnictwa i ginekologii prof. Krzysztofa Czajkowskiego.
W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę. W przypadku uzyskania potwierdzonych informacji o zanieczyszczeniach występujących w konkretnych partiach leków Główny Inspektor Farmaceutyczny niezwłocznie wyda decyzję o wycofaniu ich z obrotu. Jest to standardowa procedura, która jest każdorazowo wdrażana w takich sytuacjach. Ze względu na bezpieczeństwo pacjentów przekazywanie tych informacji do aptek odbędzie się w ścisłej współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską. Informacje o możliwym niepożądanym działaniu produktów leczniczych nie zostały oficjalnie potwierdzone przez Europejską Agencję Leków (EMA), a do Ministerstwa Zdrowia nie zostały przekazane jakiekolwiek wytyczne EMA o wycofaniu leków ze sprzedaży ani o konieczności zaprzestania ich przyjmowania.
https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-na-temat-lekow-na-cukrzyce
Burmistrz Miasta i Gminy Lesko
ogłasza
otwarty konkurs ofert
na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej, realizowanego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r.